Dağ Kayağı

This post is also available in: English

Dokümantasyon

Dağ Kayağı Antrenörleri

Antrenör, Yarışma Organizatörü ve Hakemler

 1. Alaattin KARACA
 2. Yılmaz ÜNAL (ISMF Koçu)
 3. Durmuş UÇGUN
 4. Halit YÜCE
 5. Nurettin CAN
 6. Mücahit KALKAN
 7. Tarık Kar SAN
 8. Yıldırım B. ÖZTÜRK
 9. Mustafa TEKİN
 10. Ahmet YILMAZ
 11. Hüseyin DÖNMEZOĞLU
 12. Sevgi SERTKAYA

Genel Bilgiler ve Katılım Şartları

Eğitim Faaliyetleri

Eğitimin başladığı gün Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri’nde toplanma saati 08:00’dir.

 • 08:00-10:30 saatleri arasında vizesi yaptırılmış sporcu lisanslarıyla birlikte yoklama yapılacaktır. Yanında lisansı olmayan ve yoklamada yer almayanlar kampa kabul edilmeyeceklerdir.
 • 10:30’da tören alanına hareket edilecektir. Törene katılmak zorunludur.
 • 12:00’de kamp alanına hareket edilecektir.

Sporcular,

 • Tüm Yaz Eğitimleri’nde kask ve emniyet kemerlerini kendileri getireceklerdir.
 • Kış Gelişim ve İleri Kar-Buz Eğitimleri’nde kask, emniyet kemeri, kazma ve kramponlarını kendileri getireceklerdir.
 • Kış Temel Eğitiminde teknik malzeme olarak kendi kazmalarını getireceklerdir.
 • Kişisel teknik malzemeleri eksik olan sporcular eğitimin en az bir hafta öncesinden federasyona bilgi vereceklerdir. Bu sporcular için olanaklar ölçüsünde malzeme teminine gidilecektir. Aksi taktirde malzemesi eksik olan sporcular kampa kabul edilmeyeceklerdir.
 • Yaz Temel Eğitimine son başvuru tarihi faaliyetin başlangıç tarihinden 7 gün öncesidir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Çeşitli nedenlerle dağcılık eğitimlerine ara vermiş olanlar, katılacakları eğitimin başvurusunu faaliyetin başlangıç tarihinden 10 gün öncesine kadar yapmak zorundadırlar.
 • Tüm başvurular sporcuların kulüpleri tarafından yapılacaktır.
 • 25 yaş ve üzeri sporculardan her eğitimde 75 TL eğitime katkı ücreti alınmaktadır. Bu ücretler eğitim kamp yerinde ya da Garanti Bankası – TR 06 0006 2000 7110 0006 2977 90 no lu hesaba ödenebilmektedir.

Tırmanış Faaliyetleri

 • Her tırmanışın katılım koşulları 10 gün önceden duyurulacaktır.
 • Tırmanışların türüne bağlı olarak, Türkiye Dağcılık Federasyonu katılımcıların dağcılık eğitimi seviyelerini belirtecektir.
 • Katılımcılar tırmanışın gerektirdiği kişisel teknik malzemeleri kendileri getireceklerdir.
 • Faaliyetin duyurusunda belirtilecek olan kişisel teknik malzemelere sahip olmayanlar faaliyete kabul edilmeyeceklerdir.
 • Faaliyete katılım koşullarını sağlayan sporcuların başvuruları kulüpleri tarafından yapılacaktır.

Eğitim Ders Notları

– Dağ Kayağı Genel Bilgilendirme Sunumu

– Dağ Kayağı Eğitim Sunumu

– Dağ Kayağı Yarış Organizasyon Sunumu

Dağ Kayağı Tarihçesi

KAYAK VE DAĞ KAYAĞI

Kayak yalnızca bir spor dalı değil, bir yaşam tarzıdır. Karasal iklimin hâkim olduğu ülkemizde, kayak artık yaşam tarzı haline dönüşmüştür. Kış boyunca birçok kişi, düzenli olarak kayak yapar. Hepsinin amacı aynıdır. Sağlıklı dağ havasında fiziksel hareketlerden faydalanma, kış manzarasının güzelliği, çalışma hayatının streslerinden kurtulma diye ana hatları ile özetleyebiliriz.

Aynı zevkleri paylaşan insanların bir araya gelmesi ile kış sporları şu anda dünyada hızla yükselen bir turizm endüstrisi olmuştur. Kayağın tarihçesine baktığımızda; ilk zamanlarda insanlar kışın sürek avında, daha sonrada askeri amaçlarda kullanmış, takiben mukavemet kayağı, nihayetinde de, Avrupa’da Alp disiplini kayağı (yukardan aşağı kayma) şeklinde yapılmıştır.

Mukavemet ve bu disiplin, yakın yıllarda kayağın kazandırdığı fiziksel faydalar, sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu gerçeğin ışığı altında, bağımsız olma arzusu, pistlerdeki kalabalık ve kuyruklardan kaçma isteği, kayakçıları kuzey disiplinine yöneltmiş ve bu disiplin yakın yıllarda birçok ülkede önemli bir spor dalı olarak, yeniden organize edilmiştir.

DAĞ KAYAĞI

Diğer kayak çeşitlerinden farklı olarak dağ kayağı; kış kampçılığı, çığ bilgisi, dayanıklılık, güç ve kondisyon gerektiren bir spor dalı olmasının yanı sıra, özellikle temel kayak eğitimi ve derin karda kayma deneyimi gerektirmektedir. Birtakım zorluklarına rağmen dağ kayağı; doğa ile tamamen iç içe, tırmanma ve iniş şeklinde yapılan bir kayak çeşididir.

Dağ kayağı tek başına yapılmaması gereken sporlarımızdan biridir. Kayakçıda bunun bilincinde olarak hareket eder ve hiçbir zaman güvenlik faktörünü göz ardı edemez. Güç ve kondisyonu birbirine yakın olan üç yada dört kişilik guruplar, dağ kayağı için idealdir. Grupların, yola çıkmadan, hava raporunu alması ve hipodermiye karşı dikkatli olması, dağ kayağında bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aksi halde, doğada istenmeyen durumlarla her zaman karşılaşmak mümkündür.

Dağ kayağı ülkemiz için pek bilinen bir spor dalı değildi. Yabancıların ülkemize turizm amaçla gelip, dağlarımızda tırmanmasıyla başlamıştır. Bu nedenle önceleri tur kayağı olarak biliniyordu. Dağ kayağı genellikle mukavemet kayağı ile karıştırılmaktadır. Eğer bir benzetme yapmamız gerekirse, dağ kayağını; alp disiplini kayak ile mukavemet kayağının bileşiminden doğmuş yeni ve farklı bir tür olarak tanımlayabiliriz.

Dağ kayağı diğer kayak türlerine göre oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Alp disiplini kayakta, snow track adı verilen araçla, kar ezilerek bir pist oluşturulur ve mekanik tesislerle yukarı çıkılarak yukarıdan aşağı kayılır. Yani alp kayağında, tamamen düzenlenmiş ve sınırlandırılmış bir alanda kayma durumundasınızdır. Mukavemet kayağında ise, ezilmiş piste ihtiyaç duyulmamakta birlikte, karın “bol kar” adı verilen şekilde derin olmaması gerekmektedir. Ayrıca mukavemet kayağında fazla tırmanış gerektirmeyen düzayak parkurlar kullanılmaktadır.

Dağ kayağı ise derin ve her çeşit karda yapılan, tamamen pist dışı, yerine göre uzun tırmanışların yapıldığı koşulsuz ve bağımsız bir doğa sporudur. Dağ kayağı günü birlik geziler şeklinde yapılabileceği gibi, birkaç gün sürecek etkinlikler şeklinde de yapılabilmektedir. Dağ kayağı ile dağlarda ayaklarınıza kayaklarınızı takıp, çadırınızı ve sırt çantanızı yüklenip, istediğiniz gibi özgürce dolaşabilirsiniz. İstediğiniz zaman, uçsuz bucaksız yamaçlardan kayabilir, beğendiğiniz yere çadırınızı kurup kamp yapabilir ve bir gün sonra tırmanışınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dağ kayağı aynı zamanda kış kampçılığı ile birleşmektedir.

DAĞCILIK VE DAĞ KAYAĞI

Birçok dağcı, kış tırmanışları sırasında, derin karda dağa tırmanabilme kolaylığı sağladığından ve iniş sırasında pratikliğinden dolayı, dağ kayağını tercih etmektedir. Derin karda iz açarak, yukarı doğru tırmanmanın güçlüğünü, dağ kayağı yapma imkânı olmayan dağcılar daha iyi bilir. Aynı işlemi dağ kayağı ile yaptığınızda, tırmanışın daha az bir efor sarf ederek yapıldığını görecek ve bundan sonra ki tercihiniz dağ kayağı ile tırmanmak olacaktır. Özellikle dağda arama kurtarma yapan dağcı ekipler için, dağ kayağı ulaşımda oldukça pratik ve hızlıdır. Dağ kayağının başka hiçbir kayak çeşidinde bulunmayan birçok özellikleri de vardır. Örneğin: dağ kayağı acil durumlarda sedye veya kızak biçimine dönüştürülebilme özelliğine sahiptir. Bu amaçla kayakların ön ve arka kısımlarına da açılmış birer delik bulunmaktadır. İki küçük aparat kullanılarak, ya da aparatın olmadığı durumlarda batonlar kullanılarak, iki kayak birleştirilip, sedye haline dönüştürülebilmektedir.

DAĞ KAYAĞININ ÖZELLİKLERİ 

Dağ kayaklarında geliştirilmiş olan farklı aparat sistemleri ile dağcı, özgürce pistlerin dışına çıkabilmekte ve hiçbir şeye bağlı kalmaksızın sadece kendi gücünü kullanarak, istediği şekilde tırmanıp kayabilmektedir. Bu amaçla dağ kayaklarının, gerek kayakları, gerekse bağlamaları oldukça farklı yapılmıştır. Duruma göre; dağ kayağı altına, takılıp çıkarılabilen, fok derisi denilen, ileri doğru kaygan geriye doğru tutucu bir özelliğe sahip, aparat kullanılarak daha kolay tırmanış yapılmaktadır. Bağlamalarda, dağın eğimine göre, tırmanış yaparken, topuğun yerden kalkmasına olanak sağlayacak bir sistem mevcuttur.

Dağ kayağı ile tırmanırken, kayağı yerden kaldırmadan, ayaklar yerde sürtülerek yürünmektedir. Bu bakımdan dağ kayağı ile ilerlemek hedikle yürümeye benzer. İsterseniz ayağınızı yerden kesebilirsiniz ama o zaman harcayacağınız enerji daha fazla olmaktadır. Tırmanış sonrası aşağıya doğru kayacağınız zaman, fok derisini kayağın altından çıkartıp, sırt çantanıza koyar ve topuk bağlamalarını kilitledikten sonra, dağ kayağınızı bir iniş kayağı gibi kullanabilirsiniz. Sert ve kar buz geçişlerinde ise, dağ kayaklarının altında “kayak kramponu” adı verilen bir başka aparat takılarak, bu tür geçişler kolaylaştırılmaktadır. Dağ kayaklarına ayrıca “paça bandı”.denilen bağ sayesinde düşme durumunda, kayakların kaçmasını engelleyen bir bağ sistemi veya kayağın altına sabitlenen stoperler takılabilmektedir.

DAĞ KAYAĞI İLE KAYMA TEKNİĞİ

Normal kayakla kayarken, ağırlık kayak uçlarına verilmektedir. Dönüşler sırasında fazla ağırlık binmeyen topuklar, dönüş yönüne göre çevrilerek dönüş gerçekleştirilmektedir. Kayma pozisyonuna göre ağırlığımızın yaklaşık %90 ı alttaki ayağımızda (vadi kayağı),%10 u ise yukarıdaki ayağımızdadır (dağ kayağı).Yukarıdaki kayağımız daha çok dengeyi sağlar ve ağırlık aktarılmasıyla birlikte dönüşler gerçekleştirilir.

Dağ kayağında derin karda kayarken, ağırlığın öne doğru değil, topuklar üzerine verilmesi gerekmektedir. Bunun amacı, kayakların burnunun derin karda gömülmesini engellemektir. Bu durumda dönüşler, topuklar üzerinde dönüş yönüne göre hareketlendirilen ayak burunları çevrilerek yapılmaktadır. Bu dönüşler sırasında yapılacak hafif yükselmeler ve alçalmalar, ağırlık aktarımını kolaylaştırmakta ve dönüşe yardımcı olmaktadır.

DAĞ KAYAĞINDA KULLANILAN MALZEMELER

Dağ kayağında da, normal kayaktaki, kayak bağlamaları, kayak ayakkabıları, batonlar ve kayak giysileri gibi malzemelerin hemen hemen hepsi bulunmaktadır. Ancak kullanılan malzemeler birbirinden farklıdır. Dağ kayağında ek olarak fok derisi kullanılmaktadır.

KAYAKLAR

Dağ kayağında kullanılan kayaklar, normal iniş kayaklarına göre daha geniş olurlar. Böylece daha geniş bir yüzeye temas edilmektedir. Geniş yüzey her zaman için gevşek karın içine saplanmalara karşı daha güvenli bir ortam oluşturmaktadır. Dağ kayağının boyu genellikle kayakçının boyu ile aynı olmaktadır.

ÜLKEMİZDE DAĞ KAYAĞI

Dağ Kayağı dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dağcılık Federasyonumuzun bir branşı olarak faaliyet yapılmaktadır. Ülkemizde kışın karın fazla yağdığı illerde dağcılık kulüplerinden bazıları faaliyet yapmaktadır.

Ülkemizde Dağ Kayağı etkinlikleri, ilk kez yabancıların dağlarımıza, dağ turlarıyla çıkmasıyla başlamış, daha ziyade bu turizm amaçlı olmuştur. Daha sonra dağcılarımız zaman zaman, küçük çapta dağ kayağı yapmaya başlamışlardır. Türkiye’de dağ kayağı, aktif olarak, ciddi anlamda, 1986 yılında başlanmıştır. Cumhuriyet’in 75. yılı kutlamaları etkinliklerinde, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF), Erzurum’dan Kars’ın Sarıkamış ilçesine kadar, dağ kayaklı yürüyüş düzenlenmiştir.  Daha sonraki yıllarda, Isparta Davraz dağında, 3 yıl süre ile, Dağcılık Federasyonu dağcılarına, dağ kayağı temel eğitimi verilmeye başlanmıştır. Sonraki yıllarda, Erzincan’da, Fethiye Eren dağında ve Muş’da, dağ kayağı temel eğitimi, gelişim eğitimi ile ileri seviye dağ kayağı eğitimleri, akabinde de, her yıl Türkiye Şampiyonası dağ kayağı yarışmaları yapılmıştır. Bu eğitimler ve yarışmalar devam etmektedir.

27 Şubat 2008 tarihinde, Dağcılık Federasyonumuz, resmen Dünya Dağ Kayağı Federasyonu (ISMF) üyeliğine girmiştir. 18-20 Haziran 2010 tarihinde TDF Başkanı Alaattin Karaca, TDF Dağ kayağı sorumlusu Öğr. Gör. Yılmaz Ünal, Avusturya’nın Salzburg şehrinde yapılan ISMF istişare toplantısına katılmışlardır. Bu toplantıda federasyon olarak yaptığımız dağ kayağı faaliyetlerinden, dağ kayağına elverişli dağlarımızı tanıtım amacıyla bir sunu yapılmıştır. Dünya Dağ Kayağı Federasyonu genel kurul toplantısının Türkiye’de yapılması federasyonumuzca teklif edilmiştir. Bu teklif kabul edilerek, toplantı19- 20 Kasım 2010 tarihlerinde, İzmir de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ISMF o günkü Başkanı Lluis Lopez olmak üzere, değişik ülkelerden toplam dokuz ISMF Yönetim Kurulu üyeleri katılmıştır.

TDF ve ISMF işbirliği içerisinde, 15-20 Ocak 2011 tarihlerinde Kayseri Erciyes dağında, dağ kayağı eğitimi planlanmış, eğitim için federasyonumuzun dağ kayağı temel eğitimi, gelişim eğitimi ve ileri seviye dağ kayağı eğitimlerini bitiren sporcular davet edilmiştir. ISMF teknik direktörü Fransız Andre DUGIT tarafından dağ kayağı eğitimi verilmiş, eğitimin sonucunda, kursiyerlere ISMF tarafından dağ kayağı antrenörlüğü, organizatör ve dağ kayağı hakemliği eğitimi belgeleri verilmiştir. Dünya Dağ Kayağı Federasyonu (ISMF) TDF tarafından Dünya Dağ Kayağı Federasyondan Türkiye de –Erzincan’da uluslararası dağ kayağı yarışması düzenlenmesi 06 Haziran 2012 tarihinde resmen müracaat edilmiş ve kabul edilmiştir

Bu organizasyonu Erzincan Valiliği, İl Özel İdaresi, Türkiye Dağcılık Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı adına (sponsor) Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Erzincan Belediyesi “Ergan Uluslararası Dağ Kayağı Yarışması” hazırlıklarını yapmışlardır.23 Şubat 2013 tarihinde saat 11.05’de o günkü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ ve TDF Başkanı Alaattin KARACA’nın verdiği startla ülkemizde ilk defa yapılan ”Uluslararası Dağ Kayağı Yarışması” başlamıştır. Yarışmada yerli ve yabancı 29 yarışmacı start almıştır. 22  Yarışma sonucu derece alan sporcular :Bayanlarda: 1.İvona Mihaylova (Bulgaristan) 2.Duygu Kan(Türkiye) 3.Ayşe Yılan (Türkiye).  Erkeklerde: 1.Mirco Mezzanotte(İtalya) 2.Dino Ceccato (İtalya) 3.Tervel Totev(Bulgaristan) 4.Aykut Taşcı (Türkiye).  ISMF tarafından değerlendirilen bu yarışma organizasyonu 340 puan üzerinden 244 puan verilerek bu başarılı netice sonunda 2014 yılı için Dünya Kupası veya Dünya şampiyonasının onaylı yarışlarından birine aday olabilme hakkını elde ettiğimizi federasyonumuza bildirmişlerdir. ISMF ‘nin daveti üzerine TDF dağ kayağı sorumlusu Yılmaz ÜNAL,dış ilişkiler kurulunda V.Aytekin Sanalan ve EDKİK Başkan yardımcısı M.Samet Altınbilek katılmışlardır.10 Mart 2013 tarihinde İtalya’da yapılan 22.Lagorai Cima d’Astra uluslararası dağ kayağı yarışmalarına organizasyon ve check point noktalarını yerinde görmek için Yılmaz ÜNAL ve V.Aytekin SANALAN yarışmaya katılmış ve Yılmaz ÜNAL yarışmayı atletlerle bitirmiştir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu - 2017

%d blogcu bunu beğendi: